Dobre oświetlenie wpływa na produktywność, samopoczucie i przede wszystkim - wzrok. Źle dobrana lampka biurkowa może być powodem bólu głowy, a w perspektywie dłuższego czasu - wad wzroku. Jaką lampkę biurkową warto kupić, aby dobrze wybrać? 

Lampy LED na dobre zastąpiły ich żarówkowe odpowiedniki. Powodem jest wysoka energooszczędność, lepiej dostosowane do potrzeb użytkownika światło, a także większe bezpieczeństwo. 


Sprawdź lampkę biurkową LED Platinet PDLU15 z funkcją ładowarki bezprzewodowej. Dostępna w Barato.pl z darmową przesyłką firmą kurierską. 

Lumeny, czyli jasność 

Im więcej lumenów, tym więcej światła emituje lampka. Żarówka LED o strumieniu 20 lm odpowiada standardowej żarówce o mocy 20 W.

Barwa światła 

Barwa powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnego światła słonecznego, przy którym organizm pracuje najefektywniej. Jest w stanie wpływać na nasze samopoczucie, motywację i chęci do pracy, dlatego warto poświęcić jej dużo uwagi.

Zimne światło męczy wzrok nadając oświetlonym miejscu nienaturalne barwy, natomiast zbyt ciepły odcień wprawia w nastrój relaksu zwiększając uczucie senności.

Producenci lamp informują nas o tym, jaki rodzaj światła generuje lampka za pomocą temperatury barwowej wyrażonej w Kelwinach (K). Można dokonać następującego podziału:

2700K – 3300K – ciepła barwa, która wzmaga poczucie relaksu, dzięki czemu idealnie sprawdzi się np. w sypialni czy salonie.

3300K – 4000K – barwa naturalnie biała.

4000K – 5300K – barwa, która wspomaga koncentrację. Z tego powodu najczęściej stosuje się ją w biurach.

Powyżej 5300K – zimna barwa, najbardziej zbliżona do światła dziennego. Pomaga „obudzić się” i pracować efektywniej.


Sprawdź lampkę biurkową LED Platinet PDL70 z wygodnym regulowanym ramieniem. Dostępna w Barato.pl z darmową przesyłką firmą kurierską. 

Odwzorowanie barw 

Tylko światło dzienne gwarantuje wierne odwzorowanie barw widzianych przez nas przedmiotów. Sztuczne oświetlenie zniekształca kolory w różnym stopniu – zależnie od zastosowanych żarówek. Właśnie w tym celu powstał współczynnik oddawania barw CRI (Ra), który jest w stanie określić z jakim rodzajem oświetlenia mamy do czynienia. Przyjęto, że parametr ten dla światła dziennego wynosi 100 (Ra = 100). Polskie przepisy deklarują, że w biurach i innych pomieszczeniach, gdzie ludzie przebywają dłuższy czas, współczynnik oddawania barw powinien wynosić co najmniej 80.


Sprawdź lampkę biurkową LED z wbudowanym zegarem, budzikiem i termometrem. Dostępna w Barato.pl z darmową przesyłką firmą kurierską. 

Co wybrać? 

Przede wszystkim - zastanów się nad zastosowaniem lampy, której zakup planujesz. Jeśli planujesz przy niej pracować, uczyć lub czytać, to postaw na chłodniejsze barwy, regulację poziomu natężenia światła oraz elastyczne ramię, dzięki któremu wygodnie dostosujesz kierunek światła. Przed zakupem sprawdzaj etykiety energetyczne, na których producenci mają obowiązek podawać szczegółowe parametry światła. 

Szeroki asortyment lampek biurkowych LED znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Za dostawę nie zapłacisz ani grosza. Sprawdź: https://barato.pl/Lampy-biurkowe-c588